13 Nisan 2011 Çarşamba

komedi gibi başlayan her şey komedi olarak son buluyor"(...) Toplumsal piramitte yükselmek için yazıyorlar. Yazdıklarının suya sabuna dokunmamasına, toplumda bir yer bulmalarına engel olmamasına dikkat ediyorlar. Kültürsüzler demek istemiyorum. Bunlar da eskiler kadar kültürlü. Çalışkan değiller demek istemiyorum. Eskilerden çok daha fazla çalışkanlar! Ama aynı zamanda çok daha bayağılar. Bir işadamı, hatta gangster gibi davranıyorlar. Hiçbir şeyi eleştirmiyorlar, ya da sadece eleştirilmesine izin verilen şeyleri eleştiriyorlar, düşman kazanmaktan çekiniyorlar, daha çok en az zarar verecek düşmanları seçiyorlar. Bir ideal için intihar etmiyorlar; sadece çılgınlık ve öfkeden ölüyorlar. En mükemmel kapılar sonuna kadar açılıyor önlerinde. Ve edebiyat bu yüzden böyle. Komedi gibi başlayan her şey komedi olarak son buluyor."

Roberto Bolano, Vahşi Hafiyeler’de kitapta sadece bir defa görünen yazar Pere Ordonez’e söyletiyor. Mekan: Kitap Fuarı! (Metis Yayınları, çeviri Peral Bayaz)

4 yorum :

 1. alıntı ilgimi çekti, peki kitabın geri kalanı hakkında ne düşünüyorsun? koşarak almaya gideyim mi?

  YanıtlaSil
 2. bence gerçekten de koşarak git. bu alıntı romanın ruhunu tam olarak yansıtıyor sayılmaz, çok daha yukarıda bir kitap.

  YanıtlaSil
 3. elim boşalmıştı şu sıralar, iyi oldu.

  YanıtlaSil
 4. iyi okumalar. yazdıklarından hareketle ilgini çekeceğini tahmin ediyorum.

  YanıtlaSil