okurla olmuyor


Dünyanın en güvenilmezi: Okur milleti…
Her yazar, gazeteci kendine ferah ferah ders çıkarabilir, bugüne kadar öğrenmediyse: Okura güven olmaz.
Neden olsun?  #tarih Dergisi de bu ay itibariyle tarih oluyor.
Bu dergi bağımsız olarak yayımlanma kararı aldığında “aslansın, kaplansın” diye atıp tutan okur ortada değil. Oysa dergi son sayı dahil, pırıl pırıl yayın yaptı. Bilgiyse bilgi, gündemse gündem… Bir boşluğu dolduruyordu. Şimdi döndük yine sıfır noktasına. Okur’la olmuyor…Maalesef.

1 yorum:

  1. dikkat edilmesi gereken de bu: günün okuru, tek okur değil. dergi bir süre sonra "ölü bir dergi" olarak varlığını sürdürmeye başlayacak. tecrübeyle sabit, "ölü bir dergi" hayatın anlamını kavramak isteyen insanlara daha çok yardımcı olabilir. dergi ölmüştür, yaşamıyordur ama içinde barındırdığı hayatiyet, hayatta olanları hayatın güzelliğine ikna eder, bir de "öbür dünya" düşüncesinin anlamsız olmadığına. yeri gelince ölmek de iyidir. bazen ancak ölerek, biterek kendi anlamımızı, bizi anlamlı kılan gerçeği yeryüzünde tutabiliyoruz. yenal, o dergi tarihe karışarak, gelecekteki okuyucu açısından tarihi ve kafaları karıştırarak öbür dünyadaki hayatına başladığında bu dünya biraz daha iyi olabilir. tarihçiler hep geleceğe hazırlanır aslında. bir tarih dergisinin ölümü, tarihi, tarihin önemini de belirgin kılar.

    YanıtlaSil

Sen ne dersin?

bildiğim bir canavar

Bir kutu daha getirip, dikkatlice diğerlerinin yanına koydu. Oflaya puflaya şezlonguna oturdu, hepsinin de üstünde kocaman harflerle XL yaza...