18 Ağustos 2010 Çarşamba

salinger'ın bokunda boncuk bulmak


Allahtan Ustalara Saygı kuşağı ile büyüdük. Hiç işe yaramasa bile en azından iki basit sözcük olarak kulağımızda yer etmiştir. Bu şansı bulamayanlar da var. Saygıda kusur etmek ne kelime; kusurlarında bile kusur ediyorlar.

Alın işte, bir ileri akıllı, müteveffa Amerikan yazar J.D. Salinger’ın tuvaletini E-Bay’de satışa çıkarmış. Günahı 1 milyon dolardan başlıyor (açık arttırmada çok daha fazlasına gitmesi beklenebilir.) Söz konusu tuvalet yazarın Cornish’teki evini satın alan kişiden temin edilmiş. Şu satırlar satış ilânından:

“Salinger kimbilir kaç hikâyesini bu tahtta otururken düşünüp yazmıştır. Bu vintage tuvalet 1962’den geliyor; tarih kapağın altında. Size Salinger’ın eski evinden söküldüğü orijinal haliyle, temizlenmeden teslim edilecektir.”

Adam geçen Ocak’ta ölünceye kadar, 45 yıl boyunca burnunun ucunu göstermedi; istese yeni hikâyelerini –tabi yeni bir şey varsa- milyonlarca dolara satardı; satmadı. Evini bulup kapısını çalan belki binlerce hayranını umursamadı; mektuplara cevap yazmadı. Eh, bütün bu mahremiyetin bedelini öldükten sonra ödeyecekmiş demek ki. Tuvaleti, temizlenmeden, satışta!

1 milyon doları tuvalete bayılacak arkadaş: Sifonu hiç çekme e mi! Belki dizanteri kaparsın, sonra da internette 5 milyon dolara Salinger mikrobu satarsın.

2 yorum :

  1. aklıma başka, bambaşka bir şey geldi: kanalizasyon edebi metin ilişkisi. karar verme noktasında, düşünce üretiminde beynin bağırsaklarla, boşaltım sistemiyle ciddi bir ilişkisi olduğunu düşünen araştırmacı hekimlerden biri, neredeyse şunu demişti: "her iyi sanatçı kıçından uydurmuştur."

    bir metafor havuzu olarak yazarın klozeti.

    başka bir nokta sanatçının yazdığı kitaba değil, onun varlığına bakmaya, baktığında bir şey görmeye çabalayanların en temelde sanatçının gerçekliğine gözlerini kapadıklarını görüyoruz.

    YanıtlaSil